تئوری‌های اقتصادی باید با تجربه اجرا تلفیق شود
وزیر اقتصاد در اختتامیه مدرسه تابستانه سیاست گذاری اقتصادی:

تئوری‌های اقتصادی باید با تجربه اجرا تلفیق شود

1401/05/08

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر ضرورت تلفیق دانش اقتصادی با تجربیات حوزه اجرا، گفت: افراد حاضر در دوره کارورزی مدرسه تابستانه سیاست‌گذاری اقتصادی می‌توانند در جلسات کارشناسی معاونت‌های وزارت اقتصاد حضور یابند.

به گزارش خبرنگار شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، سید احسان خاندوزی در مراسم اختتامیه دوره مدرسه تابستانه سیاست‌گذاری اقتصادی که توسط پژوهشکده امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، اظهارداشت: یکی از شیرین‌ترین خاطرات من بعد از 25 سال، به اولین نشست سیاست‌گذاری پولی باز می‌گردد که از طرف بانک مرکزی برگزار و ساعات طولانی به جزئیات سیاست‌گذاری پولی پرداخته شد.
وی افزود: بعد از آن به این نتیجه رسیدم که آنچه که می‌خواهیم انجام دهیم و یا مطالعه و تحقیق کنیم اگر به معطوف به حل مساله برای کشور باشد،  ارزشمند خواهد بود و کاری حائز اهمیت است که به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم خیر برساند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: نباید نام این مراسم را اختتامیه می‌گذاشتیم زیرا کمتر از نیمی از راه طی شده و تا چند روز آینده دوره دوهفته‌ای کارورزی شروع خواهد شد و من از مسئولان برگزاری این دوره می‌خواهم که این دوهفته به سه هفته افزایش یابد.
وی با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور ناشی از عدم اتصال و ارتباط بین دانش و پژوهش و حوزه اجراست، گفت: گاهی اوقات افرادی در حوزه‌هایی اظهارنظر می‌کنند که نسبت به حوزه اجرا اشراف کافی ندارد با توجه به اینکه در حوزه علوم انسانی، امکان آزمایش موضوعات در محیط آزمایشگاهی نیست، نمی‌توان از نظرات این افراد استفاده کرد.
وی ادامه داد: وقتی با کسانی که در حوزه اجرا سال‌ها تجربه داشته‌اند تعامل می‌کنید می‌توانید تئوری‌ها را با تجربیات اقتصادی تفلیق کنید و این اتفاق موجب می‌شود، دانش آموختگان حوزه اقتصاد با تجربیات و فرایندها در محیط واقعی آشنا شوند. 

خاندوزی با اشاره به تجربه خود در مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: در زمانی که مدیرکل اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس بودم، هرگاه که موضوع مناطق آزاد مطرح می‌شد، ما در مرکز پژوهش‌ها اعلام می‌کردیم که این اقدام منفعتی ندارد و بارها گزارش‌های کارشناسی در این باره منتشر می‌کردیم و در کمیسیون‌های مجلس ارائه می‌دادیم.
وی افزود: باوجود نتایج مطالعات و ارائه آن، باز هم قانون‌گذار برای توسعه مناطق آزاد تلاش می‌کرد و به همین دلیل، در مرکز این موضوع را آسیب‌شناسی کردیم. یکی از افراد جوان و خوش‌فکر به ما گفت به جای اینکه فقط در رد افزایش مناطق آزاد گزارش دهیم، به این موضوع بپردازیم که منطقه آزاد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا به نفع کشور تمام شود. 
وزیر اقتصاد ادامه داد: در همین راستا در قانون برنامه ششم توسعه ماده‌ای گنجانده شد که آن ماده، نتیجه تحقیق و پژوهش‌ در این باره بوده است.
خاندوزی با بیان اینکه لازم است کسانی که در دوره کارورزی فعالیت می‌کنند، به گزارش‌های معاونت‌های وزارت اقتصاد دسترسی داشته باشند، گفت: برای این امر با هماهنگی که انجام می‌شود، کسانی که در دوره کارورزی حضور خواهند داشت به گزارش‌ها و داده‌های آماری وزارت اقتصاد دسترسی خواهند داشت.
وی افزود: افراد حاضر در دوره کارورزی همچنین می‌توانند در جلسات سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف وزارت اقتصاد مانند هیات مقررات‌زدایی حضور داشته باشند؛ افراد بدون مسئولیت می‌توانند در جلسات حضور داشته باشند و با مسائل و جزئیات سیاست‌گذاری آشنا شوند و قطعا پس از گذشت چند ماه از حضور در این جلسات از نتایج آن بهره‌مند خواهند شد.

منبع:شادا

ارسال به دوستان

برای افزودن متن به ایمیل بر روی اینجا کلیک نمایید
چاپ  
مشتری سلام    021-8707   salam@asiainsurance.ir   ارسال پیام