وظیفه حاكمیت و دستگاه های مسئول، تسهیل و روان سازی تجارت خارجی كشور در  راستای رونق تولید داخلی است
دژپسند در نشست با فعالان اقتصادی استان هرمزگان:

وظیفه حاكمیت و دستگاه های مسئول، تسهیل و روان سازی تجارت خارجی كشور در راستای رونق تولید داخلی است

1398/04/23

وزير امور اقتصادى و دارايى در نشست با فعالان اقتصادی استان هرمزگان اظهار داشت: وظیفه حاکمیت و دستگاه های مسئول، ایجاد ساز و کار و بستر مناسب و اطمینان بخش برای تسهیل و روان سازی تجارت خارجی کشور در راستای رونق تولید داخلی است.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در این نشست با بیان این مطلب اظهار داشت: فلسفه اين سفر با هیاتی متشكل از نمايندگان دستگاه هاي مرتبط، رفع موانعى است كه فعالان اقتصادىِ درگير تجارت خارجي و بویژه حوزه واردات با آن روبرو هستند.

 

وى با اشاره به افزایش میزان واردات کشور در چند ماهه ابتدای امسال، اظهار كرد: در شرایطی که دشمن با انواع ترفندها تلاش ميكند واردات كشور كم شود اين موضوع را بايد به فال نيك گرفت.

 

دژپسند با بیان اینکه مسئولان بنادر استان هرمزگان در تلاش اند،  انتقال كالا از بنادر به اقصی نقاط کشور  با سهولت هر چه بیشتر صورت گيرد، افزود: روند تخليه و ترخيص کالا با حركتى شتابان در حال انجام است.

 

وى افزود ؛ برخی موارد که در مورد کالاهای اساسی، تحت عنوان رسوب کالا مورد اشاره قرار میگیرد، مربوط به رعايت مسائل ايمني و زيستي است که باید با استانداردهای تعیین شده، مطابق باشد تا سلامت مردم در خطر نیافتد.

 

وى با بیان اینکه در اين شرايط سخت تحریم، تلاش ها بايد به گونه اى باشد كه مشكلات به حداقل برسند، اظهار داشت: سياست گذاري ها از موضع حاكميت باید به گونه اي باشد كه فعالان اقتصادى به عنوان بازيگر اصلي اقتصاد، بدون دغدغه هاي جانبى، بدنه اقتصاد را به نقطه تعالي برسانند.

 

وزير اقتصاد با تاکید بر ضرورت ايجاد بستر روان براي حرکت بازيگران اصلي اقتصاد، يعني فعالان اقتصادي خاطر نشان كرد: اگر در اين شرايط سخت ، به تصميمات دولت نگاه كنيد ، عمدتا معطوف به رفع مسائل مشكل ساز براي توليد، چه در سطح سرزمين اصلي و چه در مناطق آزاد است.

 

اين مقام مسئول تصريح كرد: به همین دلیل بود که سال گذشته دولت تصمیم گرفت، فارغ از بخشنامه هاي موجود، براي واردات کالاهای مصرفی در هر منطقه،  سهميه اي جداگانه اختصاص دهد‌.

 

وى با بیان اینکه در شرایط فعلی، واردات به منظور تقويت توليد صورت ميگيرد، تصریح کرد: سهم كالاهاي وارداتي مصرفی عمدتا زير١٥ درصد است و این به آن معنا است که ٨٥ درصد واردات کشور، كاركرد تقويت و رونق توليد دارد.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه از وجود بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن، ذخیره کالاهای اساسی در بنادر کشور خبر داد.

 

وی افزود: این نشانه اهتمام و دغدغه جدی دولت در تامین و توزیع کالای اساسی در شرایط فعلی است.

 

دژپسند با بیان اینکه، به دلایل مختلف، اساساً محل نگهداری برخی کالاهای اساسی، بنادر کشور هستند، گفت: روغن خوراکی یکی از این نوع کالا ها است که حدود ۷۰۰ هزار تن از کل موجودی کالای اساسی موجود در بنادر را به خود اختصاص میدهد.

 

وی اظهار داشت: این خبر را باید با خبر خوش دیگری تکمیل کرد که همان افزایش رشد تولیدات کشاورزی است که بخش مهمی از کالاهای اساسی را در بر میگیرد.

 

وزیر اقتصاد گفت: رشد تولید کالاهای اساسی در سال جاری، در بخشی از اقلام حتی به بیست درصد هم میرسد.

 

گفتنی است در این نشست ۲۰ نفر از فعالان اقتصادی استان هرمزگان به طرح مسائل و مشکلات خود پرداختند و وزیر اقتصاد نیز در این رابطه دستورات لازم را صادر نمود.

 

منبع:شادا

ارسال به دوستان

برای افزودن متن به ایمیل بر روی اینجا کلیک نمایید
چاپ