18 ریسکی که بیمه‌گران را در سال 2018 تهدید می‌کند / کمین‌گاه ریسک‌ها کجاست؟

18 ریسکی که بیمه‌گران را در سال 2018 تهدید می‌کند / کمین‌گاه ریسک‌ها کجاست؟

1396/10/04

مالیات بر حق بیمه‌ها طی شش سال بیش از دوبرابر شد است؛ یعنی از 5 درصد در ابتدای سال 2011 میلادی به 12 درصد کنونی رسیده است. از آنجاکه این رقم هنوز آشکارا پایین‌تر از مالیات بر ارزش افزوده است، به نظر می‌رسد که در مقایسه با افزایش مالیات‌ها برای برآورده کردن طرح‌های مالیه عمومی، هنوز بسیار آسیب‌پذیر است.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از بیمه داری نوین طی تحقیقی از 18 عضو گروه آماری‌ سوال شد که برخی از بزرگ‌ترین مسائل پیش روی صنعت بیمه در سال 2018 چه خواهد بود و چگونه بر این صنعت تاثیرگذار خواهند شد. آنچه در پی می‌آید پاسخی‌هایی است که به پرسش ها داده شد.

 1. افزایش تراکم جمعیتی در شهرها، بی‌ثباتی سیاسی، مقاومت میکروبی در برابر دارو، و سازوکارهای درحال تغییر انتقال عوامل بیماری‌زا اشاره به همه-جا-گستری بحران‌هایی از این جنس دارد.
 2. توافق عمومی بر این است که تغییرات آب‌وهوایی پدیده‌ای واقعی است که طریقه زندگی‌مان را تغییر خواهد داد. سوخت‌های فسیلی عامل اصلی تغییرات آب‌وهواست و یافتن انرژی‌های بدیل پایدار و موثر اولویت اول پژوهش‌ها علمی و سرمایه‌گذاری‌هاست.
 3. آلودگی‌های پلاستیکی در چند دهه گذشته رشد سریعی داشته است و هرچند هم‌اکنون درجه و میزان آن زیاد نیست ولی در سال‌های آتی تاثیرات چشمگیری بر سلامتی انسان خواهد گذاشت. شناسایی پیشگیرانه ریسک دراین حوزه باید نه اقدامی واکنشی که اقدامی فعالانه و جسورانه باشد.
 4. کشور هندوستان اقتصادی پیشرو در زمینه کشاورزی دارد و 65 درصد جمعیت آن وابسته به این بخش هستند. قسمت عمده‌ای از صادرات خالص هند محصولات کشاورزی است و بخش بیمه نقش بسیار مهمی در حمایت از رفاه صدها میلیون کشاورز و وابستگان‌شان در این کشور بازی می‌کند. فجایع طبیعی عواقب اجتماعی و اقتصادی بزرگی دارند و رسیدن به دریافتی بهتر از این پدیده‌ها بخش مهمی از شبکه امنیت ملی را تشکیل می‌دهد.
 5. علم داده‌ها فرصت‌های بزرگی را برای آمارگران، حرفه‌ها و صنعت بیمه پدید آورده است. موسسه و دانشکده آمار (IfoA) برای بازتاب این موضوع دست به تغییر سرفصل امتحانات زده است و گروهی را مامور بررسی نحوه فراگیری آمار و فرصت‌های ناشی از آن کرده است.
 6. عصر هوشمندی فرارسیده است - از این بهتر نمی‌توان متصور بود که هم صنعت بیمه و هم فناوری دوشادوش هم پیش بروند. آمارگران با چالش‌ها و فرصت‌های نوینی مواجه‌اند مثل هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، و تجزیه و تحیل داده‌های عمیق.
 7. خودروهای بی‌راننده در اوایل سال 2018 میلادی در انگلستان به درستی به آزمون گذاشته خواهند شد و انتظار می‌رود که در دیگر بخش‌های دنیا تا سال 2020 میلادی روانه بازار بشوند. درنتیجه، با کاهش تصادفات خودرویی و کاهش حق بیمه‌ها انتظار می‌رود که صنعت بیمه با بازاری رقابتی‌تر روبه‌رو شود، اما پرسش این است که آیا بیمه‌گران انگلیسی برای چنین فناوری نوینی آمادگی لازم را کسب کرده‌اند؟
 8. بیمه مخاطرات سایبری خسارات مربوط به آسیب دیدن یا از دست رفتن اطلاعات سیستم یا شبکه فناوری اطلاعات را پوشش می‌دهد. فناوری بخشی است از هرآنچه انجام می‌دهیم و در عین اینکه ارتقای فناوری‌ها فرصت‌های کثیری فراهم می‌کند، مخاطرات سایبری بالقوه عظیمی نیز ایجاد می‌کند.
 9. مقررات حمایت از داده‌های عمومی (GDPR) در بیست‌وپنجم ماه مه 2018 احرایی می‌شود تا حمایت از داده‌های افراد در سراسر اتحادیه اروپا را تقویت و هماهنگ‌سازی کند. این قانون جایگزین دستورالعمل کنونی حمایت از داده‌ها (DPD) مصوب سال 1995 خواهد شد و برخلاف آن دستورالعمل، از تاریخ مذکور بلافاصله قابلیت اجرایی پیدا می‌کند.
 10. در دنیای پسادستورالعمل توان مالی پرداخت بدهی دوم (Solvency II)، ناظر و سهامداران در پی کسب اطمینان از نتایج، طراحی، شیوه کار و دیگر فرآیندهای درونی الگوی داخلی (IM) هستند. نهاد قانونگذاری احتیاطی (PRA) و بانک لویدز اجرای دسته معینی از اقدامات را الزامی می‌کنند تا تضمین شود که الگوی داخلی، ارزیابی واقعی و بی‌خدشه‌ای از تمامی مخاطرات مهم پیش روی سازمان ارائه کرده است.
 11. هیات استانداردهای بین‌المللی حسابداری (IASB) استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی 17 را در ماه مه 2017 منتشر کرد که در یکم ژانویه 2021 اجرایی خواهند شد. در این الگوی نوین، شماری از تغییرات اِعمال شده است تا حسابداری یکپارچه را برای همه قراردادهای بیمه ارتقاء و شفافیت اطلاعات مالی را در گزارش‌های شرکت‌های بیمه افزایش دهد.
 12. مالیات بر حق بیمه‌ها طی شش سال بیش از دوبرابر شد است؛ یعنی از 5 درصد در ابتدای سال 2011 میلادی به 12 درصد کنونی رسیده است. از آنجاکه این رقم هنوز آشکارا پایین‌تر از مالیات بر ارزش افزوده است، به نظر می‌رسد که در مقایسه با افزایش مالیات‌ها برای برآورده کردن طرح‌های مالیه عمومی، هنوز بسیار آسیب‌پذیر است.
 13. در 27 فوریه 2017، وزیر دادگستری نرخ تخفیف اوگدن (که برای محاسبه حق بیمه آسیب‌های فردی به کار می‌رود) را از 5/2 درصد به 75/0- درصد تغییر داد. این تصمیم موجب شگفتی فراوانی شد و تاثیر زیادی بر صورت سود و زیان پایان سال و ترازنامه بسیاری از بیمه‌گران داشت که البته پس از مشاوره با فعالین صنعت بیمه و سهامداران مرتبط، روند معکوسی گرفته است.
 14. دستورات پرداخت دوره‌ای (PPOs) نوعی جبران خسارت در انگلستان هستند که در سراسر زندگی افراد، برای هزینه‌های مراقبت و دیگر هزینه‌های آنان پرداخت می‌شوند. به دلیل مخاطرات همیشگی، سرشت این تعهدات، به‌ویژه با پیشرفت علوم پزشکی، بلندمدت و مستمری مانند است.
 15. هرچند هنوز هیچ پرونده‌ای پیروز نشده یا شکست نخورده است اما قرار گرفتن در معرض گازوئیل یکی از مخاطرات نوظهوری است که بیمه‌گران باید هنگام ثبت تعهدات در نظر بگیرند.
 16. حکم دادگاه عالی برای شرکت مالیه پلوین و پاراگون تاثیر چشمگیری بر صنعت بیمه داشته است و انتظار می‌رود تا پایان مهلت تعیین‌شده از سوی نهاد مستقل هدایت مالی (FCA)، در سال آینده شاهد ثبت مقدار زیادی از شکایات راجع به بیمه حمایت پرداخت‌ها (PPI) باشیم.
 17. هیچ چیز پرهزینه‌تر از یک فرصت از دست رفته نیست. پس از یک دوره بررسی زیاد و آماده‌سازی هزاران صفحه طرح و خرج صدها میلیون پوند، رژیم سرمایه توان پرداخت بدهی دوم (Solvency II) هم‌اکنون دیگر بخشی از محیط عملیاتی بیمه‌گران اروپایی است که فرصت‌های چشمگیری برای فعالیت‌های ارزش‌افزای ادغام و تصاحب ارائه می‌کند.
 18. تلاش‌هایی که برای یافتن دقیق نسبت خسارت قبلی شده است، کلید ارزش‌افزایی گروه‌های احصائی نه‌تنها در ذخیره کردن بلکه در تعهد راهبرد پرتفویی است.
  ترجمه :اسد حیدری ماهنامه بیمه داری نوین
منبع:ریسک نیوز

ارسال به دوستان

برای افزودن متن به ایمیل بر روی اینجا کلیک نمایید
چاپ  
مشتری سلام    021-8707   salam@asiainsurance.ir   ارسال پیام