15 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو
توسط پژوهشکده بیمه در میزگرد تخصصی اعلام شد

15 راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو

1395/12/26

ميزگرد بررسي حادثه آتش ‌سوزي ساختمان پلاسكو با هدف بررسي درس‌هایي از اين حادثه در حوزه پیشگیری، مديريت بحران، مديريت بيمه و همچنین مرور نقش موثر بیمه ها در جبران خسارت های ناشی از این فاجعه در پژوهشکده بیمه برگزار شد.

در این نشست که با حضور سرپرست پژوهشكده بيمه، اعضاي كميته فني بيمه مركزي، مدیران آتش‌سوزي شركت‌هاي بيمه، نمايندگاني از انجمن ارزيابان خسارت و انجمن كارگزاران و ديگر مدعوين از صنعت بيمه و ساير نهادهاي مرتبط تشکیل گردید، ابتدا امیر صفري بر اساس گزارش ها و آمار اورژانس تهران و سازمان نظام پزشکی و با توجه به خسارت های مالی این رویداد به نوع پوشش های بیمه ای ساختمان پلاسکو اشاره کرد و از شرکت کنندگان خواست تا ابعاد مدیریت بیمه حادثه پلاسکو را در حوزه های مربوطه تشریح نمایند.
در ادامه هر یک از شرکت کنندگان به طرح دیدگاه ها و نحوه عملکرد سازمان خود در قبال زیان دیدگان پرداختند که چکیده راهکارهای پیشنهادی به شرح زیر اعلام می شود: 

1. بررسی و ارزیابی و رتبه بندی ریسک های متمرکز در کشور و تهیه فهرست موارد مشابهی که ایمنی کمی دارند،
2. بررسی موضوع اجباری نمودن بیمه آتش سوزی،
3. ایجاد مدیریت یکپارچه خسارت در زمان وقوع خسارت های بزرگ، مانند تشکیل کنسرسیوم در حوزه پتروشیمی،
4. درج توصیه های لازم الاجرا به منظور پیشگیری در بیمه نامه خطاب به بیمه گذار،
5. شناسایی تجارب شرکت های بیمه در دنیا در حوزه آتش سوزی های بزرگ،
6. اصلاح شرایط عمومی بیمه های آتش سوزی به نحوی که امکان پرداخت خسارت علی الحساب را فراهم آورد،
7. امکان مدیریت ریسک های بزرگ با توجه به بحث ضمانت اجرا در کشور،
8. نقش بیمه مرکزی در تایید نرخ های اعلامی از سوی شرکت های بیمه و ایجاد سازوکاری مناسب برای نظارت بر نرخ های اعلامی از سوی شرکت های بیمه، 
9. ارتباط هر چه بیشتر صنعت بیمه با سازمان ها و نهادهای مرتبط،
10. برگزاری جلساتی در حوزه ایمنی با سایر دستگاه ها و وزارت خانه های مرتبط توسط بیمه مرکزی و به دنبال آن ارائه دستورالعمل ها و نظام نامه هایی برای بیمه گران و نظارت جدی بر اجرای آنها توسط بیمه مرکزی،
11. سرمایه گذاری به منظور تعامل با نهادهای مرتبط با ایمنی و پیشگیری و استفاده از کارشناسان مجرب،
12. آموزش هر چه بیشتر کارشناسان توسط شرکت های بیمه به منظور ارزیابی هر چه دقیق تر ریسک و ارائه نرخ و شرایط متناسب با ریسک جهت مدیریت هرچه بهتر ریسک ها،
13. صرف بودجه توسط شرکت های بیمه در راستای بحث ایمنی و پیشگیری و توجه به نقش فناوری ایمنی ساختمان ها )از جمله دیتکتور حریق، سیستم های هشدار حریق) در خصوص واحدهای تجاری و برج ها.

بر پایه این گزارش در جمع بندی این میزگرد بر لزوم عملکرد حرفه ای بخش های مختلف صنعت، پیش بینی اقدامات اعتمادساز و برنامه ریزی برای هماهنگی صنعت بیمه با سایر نهاد های مرتبط با بحرانهای مشابه تاکید گردید و پژوهشکده بیمه آمادگی خود را برای برگزاری جلسات تخصصی را در این زمینه اعلام نمود.
 
منبع:روابط عمومی پژوهشکده بیمه

ارسال به دوستان

برای افزودن متن به ایمیل بر روی اینجا کلیک نمایید
چاپ  
مشتری سلام    021-8707   salam@asiainsurance.ir   ارسال پیام